Evde Peynir Yapımı

Amatör olarak  kendi kendinize peynir yapmak istiyorsanız  Doğal şirden  peynir mayası kullanarak  evde peynir yapma tarifi  vermek gerekirse;
Sütün çiğ veya pastörize durumuna bağlı olarak 21°C  – 32°C arasında değişmekle birlikte genellikle 25°C  – 28°C  arasında mayalanmaktadır. 32°C, Beyaz peynir için biraz fazla olmakta, daha çok 29°C  – 32°C lik mayalama ısısı kullanılmaktadır. Çünkü, 21°C  – 27°C  ‘ler arasında elde edilen pıhtı yumuşak ve jelimsi, 27°C  ‘de elde edilenler sıkı ve kesim esnasında çok küçük parçalar halinde ufalanmayan nitelikte, 33°C-36°C‘ler arasında elde edilenler ise sert ve lastiğimsi bir niteliktedir. Bu nedenle, yumuşak peynir yapımında 30°C  ‘nin birkaç derece altı, mayalama sıcaklığı olarak seçilebilir.

Süt mayalama sıcaklığına soğutulduktan sonra maya ilave edilmeden önce, genellikle yarım saat kadar bekletilerek sütün asitliği belirli bir düzeye yükseltilir ve bu sürede sütün ön olgunlaşması sağlanır (6,5 – 6,3 pH). Bu sürenin sonunda naturel şirden mayası kullanılarak süt pıhtılaştırılır. Genel bir kural olarak, pıhtılaşma süresi sert peynirlerde kısa, yumuşak peynirlerde ise uzun tutulur. Beyaz peynir için bu süre 90 – 120 dakikadır.

Kısaca özet olarak   72°C ‘ye kadar ısıtılmış,sonra 32°C-35°C arasına kadar soğutulmuş  1 tencere
(10lt süt)  süt için (1 tatlı kaşığı) rumeli doğal şirden peynir mayası yeterlidir.

Peynir mayasını  süte karıştırmadan önce 9 misli 18°C -22°C nötral (klorsuz ve içilebilir) bir su(bir  çay bardağı su miktarı) ile iyice  karıştırılıp, ardından süt içinde homojen dağılımı sağlanmalıdır.Peynir mayası süte karıştırtıldıktan  sonra 90-120 dakika arasında peynir oluşumu gerçekleşir.

Rumeli maya doğal şirden mayası en küçük ambalajımız 1/2kg (500-gr’lık) plastik şişelerde olup fiyatı kargo dahil 150.00-TL’dir.

Fabrikamız ve satış yerimiz İstanbul’dadır,ancak Türkiye’nin her yerine anlaşmalı olduğumuz aras kargo aracılığı ile gönderim yapmaktayız.

Siparişinizi Whats App  üzerinden  0 532 212 09 15 numaralı hattımıza  mesaj olarak da iletebilirsiniz.

Perakende sipariş sevkiyat günü pazartesi günüdür.Pazartesi gün içerisinde saat 14.00′e kadar vereceğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilir.

Ulaşım süresi yakın mesafe için 1 iş günü,en uzak mesafe için 2-3 iş günüdür.

Ürün bedeli kargo dahil 150.00-TL’dir.

Kargo takibini ise siparişiniz gönderildiğinde size  görsel mesaj olarak iletilen barkod üzerindeki takip numarasını aşağıda ki linke girip yapabilirsiniz.

https://www.araskargo.com.tr/trmobile/index.aspx

Siparişiniz size ulaştığında ürün bedelini kapıda tahsilatlı nakit ödeme şeklinde anlaşmamız olan  aras kargo yetkilisine yaptığınız takdirde peynir mayanızı teslim alabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi(adres,sabit tel- gsm numaranızı)eksiksiz olarak
belirtirseniz herhangi bir aksama yaşanmadan siparişiniz hızlı bir
şekilde adresinize teslim edilecektir..

Buzdolabında 2-4′C derece aralığında muhafaza edildiği
takdirde üretim tarihinden itibaren 2 yıldan fazla  tazeliğini korur ve
aktivitesini kaybetmez.Kullanım ve saklama koşulları ile ilgili detaylar
ambalaj üzerinde belirtilmiştir.

Comments are closed.