İthal Mayada'ki Domuz Endişesi Bakanlığı Harekete Geçirdi

Günlük yaşamın vazgeçilmez ürünlerinden peynirin üretiminde kullanılan ithal mayalarda domuz kökenli maddelerin kullanıldığı tespit edildi.

İthal edilen peynir mayalarının kökeni açısından analiz edilmediği ve Türkiye’de bu analizi yapabilecek laboratuvarların kurulmadığı ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı mayaların kökenlerini belirlemek üzere milli referans laboratuvarı olan Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nü görevlendirdi. Yılda 2 bin ton peynir mayası ithal eden Türkiye’de bu konuda bugüne kadar herhangi bir kurumun görevlendirilmemesi uzmanlar tarafından “skandal” olarak değerlendiriliyor.

“Peynir yapılırken mayaya ihtiyaç var. Katı ve sıvı halde bulunabilen peynir mayaları küçük ve büyükbaş hayvanların sindirim sistemlerinden üretiliyor. Ancak Türkiye’deki maya üretimi tüketimi karşılamıyor. Bu yüzden peynir mayaları ithal ediliyor.” diyen İTÜ öğretim üyesi Yard. Doç. Ercüment Özer, Türk halkının yıllarca peynir yerken farkında olmadan domuzdan elde edilmiş mayaları tükettiğini söylüyor. Özer, ithal her gıdanın titizlikle denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, ithal edilen veya piyasada satılan tüm peynir mayalarının üzerinde hangi hayvandan elde edildiğinin belirtilmesi gerektiğini vurguluyor. Demir, “Avrupa Birliği’nde domuz kökenlidir ibaresi yasal olarak ambalajlarda yer alıyor. ” diyor.

Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Av. Bülent Deniz, Tarım Bakanlığı’nın yasak savma zihniyetiyle hareket ettiğini savundu. Deniz, bakanlık bünyesinde gıda kontrolüne imkan verecek yeterli teknoloji ve uzman personel bulunmadığını ileri sürerek peynir mayası ithal eden firmaların bakanlığı yanlış yönlendirdiklerini söyledi.

http://www.zaman.com.tr/gundem_ithal-mayadaki-domuz-endisesi-bakanligi-harekete-gecirdi_125814.html

Ufuk Şanlı’nın 28 Aralık 2004  Tarihli  Zaman Gazetesin’deki yazısından alıntıdır.

Rumeli maya doğal şirden mayası en küçük ambalajımız 1/2kg (500-gr’lık) plastik şişelerde olup fiyatı kargo dahil 150.00-TL’dir.

Fabrikamız ve satış yerimiz İstanbul’dadır,ancak Türkiye’nin her yerine anlaşmalı olduğumuz aras kargo aracılığı ile gönderim yapmaktayız.

Siparişinizi Whats App  üzerinden  0 532 212 09 15 numaralı hattımıza  mesaj olarak da iletebilirsiniz.

Perakende sipariş sevkiyat günü pazartesi günüdür.Pazartesi gün içerisinde saat 14.00′e kadar vereceğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilir.

Ulaşım süresi yakın mesafe için 1 iş günü,en uzak mesafe için 2-3 iş günüdür.

Ürün bedeli kargo dahil 150.00-TL’dir.

Kargo takibini ise siparişiniz gönderildiğinde size  görsel mesaj olarak iletilen barkod üzerindeki takip numarasını aşağıda ki linke girip yapabilirsiniz.

https://www.araskargo.com.tr/trmobile/index.aspx

Siparişiniz size ulaştığında ürün bedelini kapıda tahsilatlı nakit ödeme şeklinde anlaşmamız olan  aras kargo yetkilisine yaptığınız takdirde peynir mayanızı teslim alabilirsiniz.

İletişim bilgilerinizi(adres,sabit tel- gsm numaranızı)eksiksiz olarak
belirtirseniz herhangi bir aksama yaşanmadan siparişiniz hızlı bir
şekilde adresinize teslim edilecektir..

Buzdolabında 2-4′C derece aralığında muhafaza edildiği
takdirde üretim tarihinden itibaren 2 yıldan fazla  tazeliğini korur ve
aktivitesini kaybetmez.Kullanım ve saklama koşulları ile ilgili detaylar
ambalaj üzerinde belirtilmiştir.

Comments are closed.