İthal Mayada'ki Domuz Endişesi Bakanlığı Harekete Geçirdi

İTHAL MAYALARDAKİ ENDİŞE

Günlük yaşamın vazgeçilmez ürünlerinden peynirin üretiminde kullanılan ithal mayalarda domuz kökenli maddelerin kullanıldığı tespit edildi.

İthal edilen peynir mayalarının kökeni açısından analiz edilmediği ve Türkiye’de bu analizi yapabilecek laboratuvarların kurulmadığı ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı mayaların kökenlerini belirlemek üzere milli referans laboratuvarı olan Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nü görevlendirdi. Yılda 2 bin ton peynir mayası ithal eden Türkiye’de bu konuda bugüne kadar herhangi bir kurumun görevlendirilmemesi uzmanlar tarafından “skandal” olarak değerlendiriliyor.

“Peynir yapılırken mayaya ihtiyaç var. Katı ve sıvı halde bulunabilen peynir mayaları küçük ve büyükbaş hayvanların sindirim sistemlerinden üretiliyor. Ancak Türkiye’deki maya üretimi tüketimi karşılamıyor. Bu yüzden peynir mayaları ithal ediliyor.” diyen İTÜ öğretim üyesi Yard. Doç. Ercüment Özer, Türk halkının yıllarca peynir yerken farkında olmadan domuzdan elde edilmiş mayaları tükettiğini söylüyor. Özer, ithal her gıdanın titizlikle denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, ithal edilen veya piyasada satılan tüm peynir mayalarının üzerinde hangi hayvandan elde edildiğinin belirtilmesi gerektiğini vurguluyor. Demir, “Avrupa Birliği’nde domuz kökenlidir ibaresi yasal olarak ambalajlarda yer alıyor. ” diyor.

Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Av. Bülent Deniz, Tarım Bakanlığı’nın yasak savma zihniyetiyle hareket ettiğini savundu. Deniz, bakanlık bünyesinde gıda kontrolüne imkan verecek yeterli teknoloji ve uzman personel bulunmadığını ileri sürerek peynir mayası ithal eden firmaların bakanlığı yanlış yönlendirdiklerini söyledi.

http://www.zaman.com.tr/gundem_ithal-mayadaki-domuz-endisesi-bakanligi-harekete-gecirdi_125814.html

Ufuk Şanlı’nın 28 Aralık 2004  Tarihli  Zaman Gazetesin’deki yazısından alıntıdır.

Rumeli Şirden Maya Ambalaj Durumu

Rumeli Maya Doğal Şirden Mayası (Rennet) Helal sertifikasına sahip Balıkesir Susurluk Dört Mevsim Et Entegre Tesisleri ve Bursa Edemen Et Entegre tesislerinde İslami usullere göre kesilen kuzu şirdenlerinden üretilmektedir.

Tamamıyla naturel  şirdenlerden organik olarak hazırlanan Rumeli Peynir Mayası, üretiminde asitborik, sitrik asit, timol, kültür, renklendirici boya, tatlandırıcı kullanılmamaktadır, ayrıca mikrobiyel kaynaklı pıhtılaştırıcı enzimleri ve alerjen madde içermez.

Fabrikamız ve satış yerimiz İstanbul’dadır, ancak Türkiye’nin her yerine anlaşmalı olduğumuz aras kargo aracılığı ile gönderim yapmaktayız.

Siparişinizi Whats App – Viber – Bip  uygulamaları üzerinden sms olarak  0 532 212 09 15 numaralı sipariş ve danışma hattımıza mesaj olarak da iletebilirsiniz.

En küçük ambalajımız;

1/2kg (500gr’lık) plastik şişelerde sıvı olup fiyatı kargo dahil 170-tl’dir.

6 kg lık bidonlarda kargo 770-tl’dir.

2°C -8 °C aralığındaki  sıcaklıkta hijyenik şartlarda karanlık buzdolabında muhafaza ediniz. Dış ortamda direkt güneş ışığına ve sıcaklığa kesinlikle maruz bırakmayınız. Belirtilen şartlarda saklandığı taktirde önerilen raf ömrü (2 yıl) boyunca aktivitesini kaybetmez ve tazeliğini tavsiye edilen tüketim tarihine kadar korur. Ayrıca orjinal  ambalajındaki peynir mayasını her kullanımdan sonra kapağını iyice kapatıp dış etkenlerden (sıcaklık, bakteri, mikroorganizma bulaşması vb..) koruyup soğuk ve karanlık ortamda muhafaza edilmesi önemle tavsiye edilir.

Bu miktar maya ile 4,500kg sütü mayalayıp ortalama 450kg peynir üretebilirsiniz.

Peynir yapımı ile ilgili detaylara aşağıdaki linkleri tıklayarakda ulaşabilirsiniz.

(Bazı iş ortaklarımızdan aygın süt, doğal besinler-elif candar, fermente mutfağım, süt rüyası) 

http://www.aygingurme.com/urun-sirden-peynir-mayasi-100ml-460

www.sutruyasi.com/product/sirden-maya-100-ml/

www.fermentemutfagim.com/2015/12/sirden-maya-ile-evde-peynir-yapls.html

www.dogalbesinler.com/Sirden-Maya-65-Gr,PR-113.html

 

Ayrıca aşağıdaki videolardan da şirden maya ile peynir yapımını izleyebilirsiniz.

www.youtube.com/watch?v=tGMGL4_JZEk

www.youtube.com/watch?v=Fl8kjWsW6C8

www.youtube.com/watch?v=aZ2djpTnTL4

www.youtube.com/watch?v=nUQmrCKZcNg

 

Perakende sipariş sevkiyat günü pazartesi günüdür. Pazartesi gün içerisinde saat 14.00’e kadar vereceğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilir.
Ulaşım süresi yakın mesafe için 1 iş günü, uzak mesafe için 2-3 iş günüdür.
Siparişiniz size ulaştığında ürün bedelini kapıda tahsilatlı nakit ödeme şeklinde anlaşmamız olan aras kargo yetkilisine yaptığınız takdirde peynir mayanızı teslim alabilirsiniz.

 

İletişim bilgilerinizi (adres -gsm numaranızı ) eksiksiz olarak belirtirseniz herhangi bir aksama yaşanmadan siparişiniz hızlı bir şekilde adresinize teslim edilecektir.

Kargo takibini ise siparişiniz gönderildiğinde size görsel mesaj olarak iletilen barkod üzerinde ki takip numarasını aşağıda ki linke girip yapabilirsiniz.

www.araskargo.com.tr/trmobile/index.aspx

Aras kargo şubelerine aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

https://www.araskargo.com.tr/trmobile/contact_aras_subeler.aspx.

 

Comments are closed.