İthal Mayada'ki Domuz Endişesi Bakanlığı Harekete Geçirdi

Günlük yaşamın vazgeçilmez ürünlerinden peynirin üretiminde kullanılan ithal mayalarda domuz kökenli maddelerin kullanıldığı tespit edildi.

İthal edilen peynir mayalarının kökeni açısından analiz edilmediği ve Türkiye’de bu analizi yapabilecek laboratuvarların kurulmadığı ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı mayaların kökenlerini belirlemek üzere milli referans laboratuvarı olan Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nü görevlendirdi. Yılda 2 bin ton peynir mayası ithal eden Türkiye’de bu konuda bugüne kadar herhangi bir kurumun görevlendirilmemesi uzmanlar tarafından “skandal” olarak değerlendiriliyor.

“Peynir yapılırken mayaya ihtiyaç var. Katı ve sıvı halde bulunabilen peynir mayaları küçük ve büyükbaş hayvanların sindirim sistemlerinden üretiliyor. Ancak Türkiye’deki maya üretimi tüketimi karşılamıyor. Bu yüzden peynir mayaları ithal ediliyor.” diyen İTÜ öğretim üyesi Yard. Doç. Ercüment Özer, Türk halkının yıllarca peynir yerken farkında olmadan domuzdan elde edilmiş mayaları tükettiğini söylüyor. Özer, ithal her gıdanın titizlikle denetlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, ithal edilen veya piyasada satılan tüm peynir mayalarının üzerinde hangi hayvandan elde edildiğinin belirtilmesi gerektiğini vurguluyor. Demir, “Avrupa Birliği’nde domuz kökenlidir ibaresi yasal olarak ambalajlarda yer alıyor. ” diyor.

Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Av. Bülent Deniz, Tarım Bakanlığı’nın yasak savma zihniyetiyle hareket ettiğini savundu. Deniz, bakanlık bünyesinde gıda kontrolüne imkan verecek yeterli teknoloji ve uzman personel bulunmadığını ileri sürerek peynir mayası ithal eden firmaların bakanlığı yanlış yönlendirdiklerini söyledi.

http://www.zaman.com.tr/gundem_ithal-mayadaki-domuz-endisesi-bakanligi-harekete-gecirdi_125814.html

Ufuk Şanlı’nın 28 Aaralık 2004  Tarihli  Zaman Gazetesin’deki yazısından alıntıdır.

 

Peynir Mayası Fiyatı ve Kargo Bilgileri için TIKLAYINIZ !

Comments are closed.